пʼятниця, 4 квітня 2014 р.

МОЛОДЬ: МОРАЛЬ, ЕТИКА (Методичні поради)



« Молодь: мораль, етика »


Методичні поради
             
   
                        Шановні колеги! 
 Методичні поради «Молодь: мораль, етика»   присвячені  проблемам виховання духовності у юнаків та дівчат, накопичення етичних знань і переконань, ціннісних  орієнтацій, направлених на формування гуманістичної поведінки, потреби довільного прийняття моральних  рішень, розвиток  почуттів людяності, милосердя, доброти, толерантності, відповідальності.
         Даний  матеріал  - спроба узагальненого бачення єдиного просвітницького комплексу бібліотеки на шляху вирішення проблем актуалізації гуманістичних ідеалів та цінностей інформаційно-бібліотечними засобами.  

        Доповнюють видання додатки:

1. Анкетування  «Формування моральних орієнтацій молоді».
2. Творче завдання  «Конверти життєвих ситуацій».
3. Брейн-ринг «Етикет і ми» .
4. Вікторина «Сімейні обереги та реліквії».
5. Літературно-музичний вечір «Душі людської доброта».


         Сьогодні Україна знаходиться у новій соціальній реальності, що вносить принципові зміни і в механізм людської взаємодії, й у визначення пріоритетності життєвих цінностей та ідеалів. Складні соціально-економічні умови вносять у молодіжне середовище такі негативні соціальні явища, як аморальність, злочинність, розбещеність,  які, в свою чергу, ведуть до агресивності, насильства, жорстокості, нігілізму підлітків.  Свідченням духовної поруйнованості людини стали бездуховність, зневажливе ставлення до культури та традицій свого народу, байдужість до долі держави  і власної долі
      Без  культивування таких моральних  цінностей, як добро, людяність, почуття власної гідності, творча ініціатива,  чесність, совісність, толерантність, навряд чи можна розраховувати на поліпшення ситуації в нашому  середовищі.
        Саме   бібліотечні працівники  мають дійти до серця кожного читача, створити такі умови, щоб паростки людяності й добра, гуманізму і правди проросли.
       З цією метою  бібліотеки мають тісно співпрацювати з поетами, художниками, письменниками, співаками, музикантами,  з цікавими людьми, місцевими і громадськими організаціями, музеями, театрами,  музичними, художніми  та загальноосвітніми школами.
         Радимо якісно формувати бібліотечні ресурси. В бібліотеках мають бути найнеобхідніші типи видань морально-етичної тематики: словники, практичні коментарі, довідники, навчальні посібники, а також і періодичні видання: «Людина і світ», «Людина і суспільство», «Музика. Театр.  Кіно», «Я вхожу в мир искусства», «Українська культура», «Мистецтво та освіта», «Шкільний світ», «Позакласний час» та ін. 
          В систематичній картотеці статей пропонуємо виділити такі     рубрики:
- «Ми - українці»(виховання національних цінностей);
- «Громадянин»(виховання громадських цінностей);
- «Від родини до Батьківщини»(виховання сімейних цінностей);
- «Формула успіху»(виховання особистих цінностей);
- «Права людини і громадянина»
- «Культура і цивілізація»
- «Творча молодь – майбутнє України».

        Щоб краще зрозуміти молодь, її інтереси, її ставлення до Батьківщини, до людей, до праці, до сім’ї, до колективу, до природи, до глобальних проблем сучасності, до культурної спадщини народів і націй тощо, радимо проводити анкетування, експрес- чи бліц-опитування, інтерв’ювання, індивідуальні бесіди, вивчати їхні інформаційні потреби і на їх  основі готувати експрес-інформації, дайджести, складати інформаційні списки літератури.
          З учнями старших класів радимо провести анкетування «Формування моральних орієнтацій молоді».   
                                                                          
                                                                                                                                                 Див. додаток № 1

        У широкому колі морально-етичних проблем користувачам допоможуть зорієнтуватися наочні форми популяризації книги. Цікавими для молоді будуть книжкові виставки. Наприклад:
виставка-роздум «Раз добром зігріте серце, вік  не охолоне»
                              Цитата: « Добро твориться просто, ні за так!
                                                Так, як цвіте і одцвітає мак,
                                                Як світить сонце,
                                                Як сміється пташка…»
                                                                      Л. Костенко
І  розділ. Добра родина – славна Україна.(У цьому розділі увазі користувачів можна запропонувати матеріали,  які сприятимуть формуванню у користувачів любові до України, до її оберегів, народних традицій)
П розділ. Добро і милосердя єднають серце.(Цій темі варто приурочити інформацію, яка б сприяла вихованню у молоді доброти, чесності, порядності, чуйності, милосердя, співчуття і любові до ближнього)
Ш  розділ. Все починається з добра. (Увазі молоді можна запропонувати твори-есе видатних людей , народні прислів’я про добро, вислови та поради мудрих людей) .

Виставка-біографія «Людей нецікавих у світі немає».
Виставка-застереження «Врятуй квітку життя» (про шкідливі звички молоді).
Виставка-порада «Про моду і не лише».
Виставка-роздум «Твоє майбутнє в твоїх руках».
Виставка-вікторина «Духовні скарби народу».
Виставка-діалог  «Струни нашої душі» .    
Виставка-запитання «Краса людини. В чому вона?».

        При організації книжкових виставок  з морально-етичних питань радимо бібліотекарям визначати гостру дискусійну тему і підбирати літературу та періодичні видання, де висвітлюються різні погляди на ту чи іншу проблему. Такі матеріали спонукатимуть користувача прислухатися до певної точки зору або виробляти свою власну.
       Пріоритетну роль  серед методів і форм морально-етичного виховання юнаків і дівчат мають займати активні методи, які спрямовані на самостійний пошук морального вибору, формування творчості,  ініціативності, критичного мислення. Значне місце у роботі з молоддю має бути відведено ігровим, діалоговим,  полілоговим формам спілкування.. Наприклад, цікавим для старшокласників та учнів ліцеїв, гімназій, ПТУ будуть: творче завдання  «Конверти життєвих ситуацій», тренінг «Розуміння гуманістичних цінностей».      
                                                                            Див.  додаток № 2

          Молодь у своїй поведінці не може керуватися тільки тим, що вважається нормою у молодіжному середовищі. Вже у молодому віці слід засвоїти загальноприйняті норми суспільної поведінки. Молоді роки - відносно  коротка пора у житті, однак саме в цей час людина формується на все життя. Як часто молоді губляться навіть у найпростіших життєвих ситуаціях. Чи вірно я поводжусь в громадських місцях, в бібліотеці, в театрі, за столом?  Як культурно відпочивати?  Як виховувати в собі почуття такту всупереч грубості і байдужості? На ці та інші питання молодий читач дістане відповіді на масових заходах, які радимо провести. Це етична бесіда  «Людина народжується для того, щоб залишити по собі слід вічний», година роздумів «Що таке хороший смак?», година ввічливості «Правила етикету на кожен день», година духовності «Ази народного етикету», лицарський турнір «Людина серед людей», вечір-гра «Подивись у дзеркало і розкажи йому, якою має бути вихована людина»,

конкурс «Твори добро на радість людям», літературне свято «Хай оживає істина стара: людина починається з добра». Під час  проведення діалогу «Секрети щасливого дому»,  пропонуємо винести на   обговорення  наступні   запитання:
1.      Що по вашому є основою сім’ї?
2.      Яким ви бачите ідеального чоловіка, дружину?
3.      Психологічна готовність до сімейного життя, в чому вона?
4.      Одна голова добре, а дві? Хто в сім’ї старший?
5.      Повинні чи ні існувати в сім’ї традиції?
6.      У чому, на ваш погляд, сила сімейного вогнища?

         Цікавим для юнаків і дівчат буде брейн-ринг «Етикет і ми», під час якого юні читачі зможуть розглянути правила етикету в конкретних формах поведінки людей, та вдосконалити свої навики культурної поведінки.
                                                             
                                                                            Див. додаток №  3
         Все найкраще, що є на землі, починається з сім’ї. Лише родина – це той єдиний природний осередок найглибших людських почуттів, де дитина серцем і душею засвоює основи моралі.   Популяризація  родинного тепла, щастя, добробуту є актуальною і для бібліотек. Останнім часом молодь почала шукати свої корені, реконструювати власні родоводи, вивчати історію сімей. У зв’язку з цим посилюється інтерес до історичної та краєзнавчої літератури особливо з генеалогії. У руслі цієї роботи радимо створювати в бібліотеках генеалогічні об’єднання   «Рід, родина, надія»,  «Історія мого роду», влаштовувати родинні посиденьки «Мереживо родоводу», «Легенди моєї родини», «Я і мій рід» та ін.  Організація такої спільної родознавчої діяльності бібліотекаря і читача впливатиме  не лише на процеси соціалізації, самоусвідомлення молоді, але й на формування культури роботи з інформацією про себе і свій рід: збереження, пошук, аналіз.                                                 
            Урізноманітнять роботу з молоддю і  звернення до традицій, переказів, родоводів славетних українських  родин в царині науки, культури, державотворення. Це дасть можливість   звернути увагу молоді не тільки на визначні постаті, історію, культуру краю, але й ознайомити з родинними традиціями, середовищем виховання національної еліти.
        Цікавими для  юнаків і дівчат будуть  вечори-зустрічі, конкурси, літературно-поетичні вечори, віртуальні подорожі генеалогічними інтернет-ресурсами, сімейні вітальні, родинні свята, вікторини, кросворди, сканворди. 
                                                                                   Див.  додаток № 4
Доброта та милосердя – це милість людського серця, розуміння, м’якість, співчуття, ніжність, любов та жалісливе ставлення до людей. Це не слабкість, а сила, тому що доброта та милосердя  властиві людям, які не чекають, коли їх попросять про допомогу, а самі  відчувають ситуацію, коли  вона виявиться необхідною людині у скрутні хвилини її життя.  Тому серцевиною виховання правильної соціальної орієнтації молоді мають стати загальнолюдські цінності -. добро, милосердя, повага до батьків, піклування про старших і знедолених людей, інвалідів. Створення умов для виховання небайдужого ставлення до людей, які потребують допомоги; формування активної життєвої позиції, яка проявляється в дієвій допомозі людям похилого віку, ветеранам війни, сиротам, інвалідам; виховання високих моральних якостей – основні завдання над якими мають працювати бібліотекарі. З цією метою рекомендуємо провести наступні заходи: години спілкування «Добро спішіть творити, люди», «Осінь – як у природі – приходить до всіх»; години відвертої розмови «Роки людині до лиця», «Планета «Старість»; бесіди «Милосердя і доброта – найбільші людські цінності», «Я до ніг прихилив би вам небо…», «Добро й милосердя єднають серця»; книжкові виставки, перегляди періодичних видань, бібліографічні огляди «Милосердя – свято душі», «Робити ближньому добро – найкраще, найсвятіше поривання», «Хай буде теплою осінь життя», «Зрілість – це наша юність з мудрими очима», «Спогади: важкі, болючі, дорогі».
      Для прикладу наведемо літературно-музичний вечір «Душі людської доброта»                    
                                                                  Див. додаток № 5              7
       Робота з морально-етичного виховання серед учнівської молоді зосереджується і в клубах за інтересами. Пропонуємо в бібліотеках створити молодіжні клуби, такі як : «Діалог», «Духовність», «Зустріч з прекрасним», «Орієнтир», «У світі прекрасного», «Школа шляхетних панянок», «Світогляд», «Шляхетні манери», головне завдання  яких полягає в тому, щоб надати  підліткам можливість виявити та розвинути свої індивідуальні  здібності, надати додатковий шанс для самореалізації, допомогти засвоїти культуру людського спілкування. Засідання клубів мають бути різноманітними, як за формами, так і за методами роботи. Це – конкурси, вікторини, диспути, етичні бесіди, обговорення книг, кінофільмів, тренувальні вправи, випробувальні  ситуації, тренінги:  : „Дякуй старшим за те, що вони повчають тебе”, „Ніколи не забувай, що ти живеш серед людей”,  „Чи можна довіряти людям?”, „Чи кожен може стати другом?”, „Ким бути, чи яким бути?”. „Загроза людській успішності”, „Твоє майбутнє – в твоїх руках”, „Дороги, які ми обираємо”, „Подбай про своє здоров’я сам!”, „Інформація – гарант захищеності».
Одне із засідань клубу пропонуємо провести  в формі діалогу «Чи цікаве твоє життя?», під час якого  старшокласники можуть дізнатися про те, який довгий і нелегкий шлях від потреби до здатності стати особистістю, про усвідомлення необхідності зайняти активну позицію, міряти свої особисті якості і взаємовідносини серед товариства моральним еталоном.

        Примірні питання діалогу:

-         Що в людині я ціню більш за все? Які люди мені не подобаються? Через які вчинки я можу порвати  стосунки з людиною?

-         Які риси характеру людини, віку ваших батьків, вас захоплюють? Наведіть приклади(це можуть бути герої книг);
-         Чи цікаві для вас люди, самі по собі, поза їх посадою і матеріальним положенням? Чи поважаєте ви тих, хто вас оточує, чи тільки робите вигляд?
-         Чи любите ви кого-небудь, окрім самих себе?
-         Чи можете ви здійснити які-небудь вчинки проти хамства і лицемірства на захист справедливості?
-         Які ваші внутрішні найпотаємніші потреби, побажання, цінності?
     Проводячи роботу з морально-етичного виховання на засадах    моралі, духовності, ми сподіваємося, що наші юні читачі стануть новою українською елітою - моральною,  духовною,  високоосвіченою,  інтелектуальною,  культурною та національно свідомою.


Додаток №1

Шановні користувачі!
      Просимо вас взяти участь в анкетуванні «Формування моральних орієнтацій молоді».
Ваші відповіді допоможуть виявити сформованість  моральних цінностей та орієнтацій, бажання (небажання)   розвивати їх у себе, слідувати їм у повсякденному житті.

1.     Що найбільше  Ви цінуєте в житті, в людях?
2.     Кого з відомих Вам людей вважаєте високоморальними і чому:
-         з-поміж видатних людей;
-         героїв книг, фільмів;
-         оточуючих Вас людей?
3.     Гідність людини. У чому її суть? У чому вона виявляється?
4.              Чи  доводилось Вам     захищати свою гідність, гідність іншої людини?

5.            Яку рису характеру Ви вважаєте найнеобхіднішою?

6.           Що людині потрібно для повного щастя?
7.     Як ви вважаєте, який принцип є найбільш популярним сьогодні:
-   закон джунглів;
-   «Ти мені – я тобі»;
-   «стався до оточуючих так, як тобі хотілося, щоб так ставились до тебе»;
-   Ваш варіант.

8.     У вас з’явилася можливість прожити життя спочатку. Залишити собі потрібно одну-єдину річ. Яку?.
          Ваш вік: 15 – 18;  19 – 21
                         Дякуємо  за відверті відповіді.
                                                                                                     Додаток № 2
«Конверти життєвих ситуацій»

       Метою творчого завдання є дружнє запрошення до обговорення питань життя, поведінкових проблем або проблем, у яких розкриваються взаємовідносини.

І. Метод незакінчених речень
1.Бібліотекар заздалегідь готує конверти із картками, що містять недописані фрази або запитання, які відображають якусь ситуацію у житті людини. Цей метод дає змогу виявити ставлення до нагальних життєвих принципів, особистісні якості  юнаків та дівчат.

2. Будь ласка, дайте відповідь на запитання і завершіть речення.

        - Якщо в мене кепський настрій, я …
        - Якщо в мене кепський настрій, а до мене завітав товариш…
        - Коли мені буває сумно, я , як правило…
        - Коли ти буваєш злий на когось, то…
        - Коли ти вічуваєш себе найщасливішою людиною?
        - Я не щасливий, коли…
        - Я щасливий, коли…
Я
-  Це моє життя, і я можу робити з ним усе, що захочу. Чи погоджуєтесь ви з цим твердженням?
       - Яке враження вам хотілося б справити на інших людей?
    - Найважливішим для мене є …
   -  Я належу до тих людей, які…

Інші
- Чи є якісь цінності, що спільні для всіх людей? Якщо так, то які?
- Чи несуть люди відповідальність за свої вчинки?
   - Чи замислювались ви над тим, що може дати людям радість? Що, на вашу думку, це може бути?           

Я та люди
- Співпраця та допомога інших важливі, тому що…
- Якби я міг навчити всіх однієї речі, то це було б…
 - Я відрізняюся від інших, тим що…
- Коли мої однолітки конфліктують, чи пускають у хід кулаки -  я…, тому що…
- Співчуття. Чи доводилося вам його виявляти? Якщо так, то в чому конкретно?
        Майбутнє
- Як ви бажаєте розпорядитись своїм життям у майбутньому?
- Чим ви плануєте займатися через 5 років? А через 10?
- Якби ви могли зробити  для людей щось одне, то  що б  це було?

П. Опитувальний текст

Для виховання ввічливості можна використати опитувальний текст.

1.     Назвіть, перелічіть усі слова вітання, які ви знаєте.
2.      Назвіть  всі слова –прощання, які ви знаєте.
3.     Назвіть всі слова-вибачення, які ви знаєте.
4.     Назвіть всі слова- прохання, які ви знаєте.
5.     Які слова-побажання ви знаєте? Перелічіть їх.
6.     Якими словами можна виразити співчуття людині, яку спіткало горе?Які слова втіхи, співчуття ви знаєте?

            «Розуміння гуманістичних цінностей»
Метою етичного тренінгу є виявлення гуманістичних цінностей.

Завдання 1
 Необхідно вибрати з варіантів відповідей той, що найбільше підходить до поданого поняття, правильно пояснює його суть. Вказати букву, під якою знаходиться правильна відповідь.
Добра людина – це та, що…
    а) не поважає інших
    б) чуйно ставиться до всього живого;
    в) любить природу;
    г) допомагає іншим.
Справедлива людина – це та, що…
     а) готова допомогти усім(або заступитися за когось), незважаючи на стосунки;
     б) слідкує за дотриманням правил поведінки;
     в) завжди допомагає своїм друзям;
     г) старанно виконує усі доручення;
 Терпимість – це здатність …
     а) прощати всім усе;
     б) поважати інших людей(не ображати ні словом, ні поведінкою, ні жестом);
     в) вказувати іншим на недоліки, допомагати їх усунути;
     г) бути фізично сильним уміти себе захистити.
Працелюбність – це…
     а) доведення справи до кінця;
     б) уміння добре навчатись;
     в) докладання  зусиль (розумових, фізичних) при виконанні завдань;
     г) швидке виконання будь-яких завдань.
Любити Батьківщину – це…
      а) знати і шанувати історію, мову, культуру свого народу;
      б) брати участь у добрих справах;
      в) знати історію того місця, де ти народився;
      г) знати гімн, прапор України.

Завдання 2
Підібрати до поданого слова слово-синонім з чотирьох запропонованих і підкреслити букву, під якою воно знаходиться. Вибрати потрібно лише одне слово.

Доброта і …
 а)   милосердя;
 б)    точність;
  в)  уміння поділитися;
  г)    чемність.
Справедливість і …
  а) вірність;
  б) чесність;
  в) співчуття;
  г) неупередженість.
Працелюбність і …
  а)активність;
  б) совість;
  в)упертість;
  г)обов’язковість.

Завдання 3
До поданого слова дібрати слово-антонім. Підкреслити відповідну букву.

Добрий - …
  а) жадібний;
  б) злий;
  в) сердитий;                       
  г) веселий.
Працелюбний - …
  а) упертий;
  б) лінивий;
  в) сердитий;
  г) рішучий. 
Терпимий - …
  а) байдужий;
  б)сильний;
  в) нетерпимий;
  г) суворий.
Справедливість - …
  а) правдивість;
  б)повага до інших;
  в) суворість;
  г) несправедливість.

Обробка результатів
За варіанти відповідей: 1б, 2б, 3б, 4в, 5а у першому завданні нараховується по 2 бали;
За варіанти відповідей 1а, 2г, 3а – у другому і 1б, 3в, 4г у третьому завданнях – по 1 балу.

Коментар. 15 – 17 балів свідчать про високий рівень розуміння сутності моральних цінностей; 8 – 14 – про середній; 7 – про початковий.                                                                       
                                                                                               


Додаток № 3
                                         Брейн - ринг «Етикет і ми».

         Участь і брейн-ринзі беруть юні знавці етикету(це можуть бути старшокласники загальноосвітніх шкіл, учні ліцеїв,  гімназій,  ПТУ), які формуються у  2 команди. В кожній команді по 5-7 чоловік.
        Кожна команда вибирає капітана, назву команди, готується до проведення брейн-рингу   протягом  одного -двох  тижнів
Для проведення гри необхідно:
-         по 5-7 стільців навколо двох столів;
-         гонг;
-         секундомір, або великі часи з секундною стрілкою;
-         прапорці для подачі сигналу;
-         таблички з назвами команд;
-         музичний супровід;
-         книжкова виставка по даній темі


1 ведучий: Добрий день, дорогі друзі! Ми раді вітати вас усіх на нашому брейн - ринзі "Етикет і ми". А чи знаєте ви, що таке етикет? / Відповідають читачі /. Так, етикет - це встановлений порядок поведінки людей у суспільстві. Знати його необхідно кожному, тому що кожен з вас поважає людей, дотримується елементарних правил етикету. Некультурних, грубих людей скоріше бояться, але не люблять і не поважають.
       І сьогодні ми хочемо запропонувати вам перевірити себе: наскільки добре ви знаєте правила гарного тону. Дозвольте розпочати гру.

2 ведучий: На обговорення запитання дається 1 хвилина. Якщо відповідь готова, команда подає сигнал(піднімає прапорець), і їй надається право відповідати. У разі неправильної відповіді суперники можуть спробувати дати відповідь на це ж питання
.
Стежити за грою буде  наше почесне журі у складі ... / представляються члени журі /.
    


   ЗАПИТАННЯ:
1.Що прийнято вважати гарними манерами?
(У суспільстві гарними манерами вважають скромність, стриманість, делікатність, уміння контролювати свої вчинки, уважно і тактовно спілкуватися з людьми).
2. Назвіть варіанти привітань.(Кивок, жест, рукостискання, слово, обійми. Частіше за все слово - "здрастуйте";. кивок і жест - при зустрічі в транспорті, на вулиці при великій відстані; обійми - при зустрічі родичів або близьких старих друзів; літній чоловік може вітати нахилом голови сидячи).
3. Хто першим вітається при вході в приміщення?
(Першим вітається завжди той хто входить, незалежно від статі і віку).
4. Хто повинен вітатися першим: той хто стоїть, чи той хто проходить?
(Першим вітається той, хто проходить).
5. Коли ми вперше зустрічаємося з людьми, хто повинен представлятися першим: жінка, чоловік, молодші, старші, начальник, підлеглий.
(Завжди діє правило: старший подає руку молодшому; жінка - чоловікові, начальник - підлеглому).
6. Ти прийшов на запрошення, але в будинку вже багато гостей. Твої дії?
(Подати руку господині і господарю, а іншим, злегка поклоняючись, сказати: "Здрастуйте").
7. Хто кого має пропустити: той, хто входить у магазин, чи той, хто виходить?
(Треба пропустити того, хто виходить з магазину).
8. Чоловік і жінка входять в приміщення. Хто повинен увійти першим?
(Першою входить завжди дама).
9. При вході або виході з громадського транспорту кому надається перевага?
(Першою заходить дама, потім - чоловік; виходять - навпаки).
10. Пара піднімається або спускається сходами. Хто йде першим?
(Вгору по сходах - чоловік, вниз - дама).
11. Ви збираєтеся в театр. За скільки хвилин до початку вистави треба приходити.
(За 30 хвилин, щоб встигнути без поспіху роздягнутися, пройти в зал для глядачів, зайняти місце відповідно до придбаних квитків).
12. В театрі, в кінозалі парі потрібно пройти до місця. Хто йде першим?
(Йде і веде до місця чоловік, причому особою до сидячих).
13. Якщо ви спізнилися в кіно або театр, чи потрібно шукати своє місце?
(Необхідно сісти на найближче вільне місце).
14. Як бути з морозивом у театрі або кінотеатрі, якщо ти не встиг його з'їсти, а дзвінок уже кличе до глядацької зали?
(Викинути в урну).
15. Що не можна робити під час вистави?
(Розмовляти, шарудіти папірцями, соватися, ділитися враженнями, вставати і йти під час дії).
16. Ви прийшли до товариша, він у ванній. Вас привели в кімнату, де немає нікого, і запропонували почекати його. Ваші дії? (Гість чекає стоячи. Не прийнято ходити з одного кутка в інший, розглядаючи речі, краще взяти книгу і погортати її, або дивитися, що відбувається за вікном).
17. При розмові по телефону хто вітається першим?(той, хто телефонує).
18. Якщо при розмові по телефону перервався зв'язок, хто повинен перетелефонувати?
(Той, хто телефонував).
19. Ви прийшли в гості з подарунками та квітами. Як їх треба піднести? Як повинен вчинити з подарунком іменинник / господар /?
(Квіти тримають в лівій руці, подарунок вручають у розгорнутому вигляді або в красивій упаковці. Іменинник / господар / повинен розкрити подарунок і подивитися, що в ньому).
20. Ви отримали в подарунок коробку цукерок, що ви з нею будете робити?
(Отримані в подарунок фрукти, шоколад, цукерки, торт пропонуються всім).
21. За одну хвилину ви повинні правильно розташувати прилади на столі: тарілку, виделку, ложку, ніж, келих, чарку, серветку.
(Посуд ставлять по прямій лінії, відступивши від краю столу не менше 2-5 см, праворуч від тарілки кладуть ніж лезом до тарілки, ложку, ліворуч - виделку опуклою стороною вниз Перед тарілкою ставлять ліворуч чарку для міцних напоїв, праворуч - фужер Полотняні  серветки ставлять, барвисто оформивши, або кладуть на тарілку).
22. Як треба їсти хліб?
(Хліб беруть руками і кладуть на серветку або спеціальну тарілочку, їдять, відламуючи маленькими шматочками).
23. У вас на тарілці виноград, яблуко, апельсин. Як їх треба їсти?
(Виноград їдять по ягідці. Яблуко бажано очистити від шкірки ножем для фруктів, розрізати на часточки, вирізати серцевину, їсти маленькими шматочками. Апельсин розрізають часточками або кільцями, розрізавши їх у свою чергу навпіл).
24. Як їдять бісквіт, тістечка, листкові пиріжки і пироги?
(Шматочки бісквіта їдять, відламуючи маленькими порціями чайною ложкою. Листкові тістечка і пироги їдять, тримаючи в руці).).
25. З якого кінця розбивати яйце, щоб його з'їсти, чому?
(Не має значення, просто з тупого зручніше).
26. Як без слів сказати про те, що ви закінчили їсти?
(Ніж і вилка хрест-навхрест - пауза в їжі. Паралельно - закінчення трапези).
27. Як вийти з-за столу після закінчення обіду?
(З-за столу виходять разом з іншими, подякувавши господарям, за собою засовують стілець).
28. Підлітки йдуть по вулиці і жують: хто їсть пиріжок і повидло капає на сукню, хто морозиво лиже язиком, хто смакує жувальну гумку. Чи можна їсти на вулиці?
(Краще потерпіти до будинку. Єдиним винятком може бути морозиво, але їдять його, не висовуючи язика. Не можна входити з морозивом в транспорт. Не можна їсти фрукти на вулиці).
29. Що таке "шведський стіл"?
(Прийом, відвідувачі якого можуть неодноразово підходити до столів, на яких виставляються страви і за бажанням обирати найбільш вподобане. Наповнивши тарілку, гості відходять і дають можливість підійти до столу іншим. Потім вони розташовуються на стільцях, кріслах, канапах).
30. Ви розмішали цукор у чашці з чаєм, що робити з ложкою?
(Покласти на блюдечко).
31. Чим беруть із загального блюда хліб?
(Рукою).
32. Куди ви покладете ложку, якщо вже поїли?
(Ні під час їжі, ні після їжі ложку для супу не можна класти на скатертину. Ложку потрібно залишити в тарілці).
33. Що таке стіл "а-ля фуршет"?
(Асортимент страв для такого столу - закуски "під виделку", тобто без використання ножа).
34. У тарілці залишилося кілька ложок супу, куди нахиляти тарілку - до себе чи від себе?
(Все залежить від того, що ви хочете залити, свій костюм або скатертину господині. Краще пожертвувати кількома ложками супу, залишивши його в тарілці).
35. Чим чистять мандарин, апельсин?
(Мандарин - рукою, апельсин - ножем).
36. З якого боку обходять перехожих?
(Тих , хто йде  попереду обходять зліва, а тих, хто йде назустріч - справа).
37. Вашій супутниці поступилися місцем у транспорті. Хто повинен подякувати за це - ви чи ваша супутниця?
(Чоловік).
38. Хто поступається місцем (сидячим) у транспорті старим людям, вагітним жінкам, жінкам з дітьми - жінка чи чоловік?
(Обидва).
39. Чи може дівчина відмовитися від запрошення на танець?
(Етикет дозволяє відмовитися від запрошення на танець, не пояснюючи причини відмови),
40. Ви когось ненавмисно штовхнули. Як правильно сказати: "Вибачте" чи  "Вибачаюсь"?
(Вибачте).
41. Чи можна вести бесіду двом, якщо з ними знаходиться ще одна людина?
(Вести розмову, в якому не беруть участі всі присутні, не можна: третія особа може подумати, що мова йде про неї, або що їй не довіряють).
42. Які є три основні стилі в моді?
(Класичний, спортивний, романтичний).

43. Хто першим кладе слухавку – жінка чи чоловік ?
(Жінка).
44. Якого боку слід дотримуватися при пересуванні по тротуару?
(Правого).

Після закінчення бейн-рингу журі підводить підсумки, нагороджує переможців.

Ведучий  1.  Зі зміною умов життя багато правил, приписів ґречності зникають, натомісь з’являються нові. Так, поряд із побутовим етикетом з’явився діловий, мобільний етикет. Зрозуміло, що правила ґречності не є чимось назавжди установленим, але всюди цінуються тактовність, чуйність, повага до звичаїв. Знання етикету – необхідна ознака   вихованості.
            До нових зустрічей!

                                                                                                   Додаток № 4

                       Вікторина  «Сімейні обереги та реліквії»
1.Як називається престольне місце в оселі, яке оберігає родовід від різних лукавих сил, місце духовного самоочищення людини.(Покуть, божниця)
2. Богиня добра і захисту людини від усякого зла. (Берегиня).
3. Як називаються речі, які розповідають про життя роду? (Обереги).
4. Як  називалася  кругла, гладко витесана палиця для вирівнювання та розкачування білизни, тіста? (Качалка).
 5. Довгий дерев’яний держак з двома металевими заокругленими ріжками на кінці, якими беруть і ставлять у піч або виймають з неї горщики, чавуни.(Рогач).
6. Продовгуватий брусок із зарубками і виточеною ручкою, який використовували для прасування білизни (Рубель).
7. Великий ящик із кришкою та замком для зберігання одягу, коштовних предметів тощо. (Скриня).
8. Як називається обрядова  каша з пшеничних зерен, яку готують напередодні Різдва, Нового року за старим стилем  і Водохреща? (Кутя).
9. Солодкий здобний високий хліб, який випікають до Великодня (Паска).
10. Символ гостинності та добробуту  (Хліб-сіль)
11. Система певних дій, пов’язаних з побутовими або релігійними традиціями  (Обряд)
12. Народне оповідання про події чи життя людей,  оповите казковістю, фантастикою (Легенда)
                                                                                              Додаток № 5
Літературно-музичний вечір «Душі людської доброта»
В напівзатемненому залі звучить музика Ф.Шуберта ”Діва Аве Марія”.
Голос диктора:
Все упованіє моє
На тебе, мій пресвітлий раю,
На милосердіє твоє,
На тебе, мати, возлагаю,
Святая сила всіх святих
Пренепорочная, благая.

(Т.Г.Шевченко "Марія”)

I  ведучий.
Милосердя, доброта. Ще з часів давньоруських благодійність була в традиціях нашого народу. Цілком природнім і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок безлюдному, захистити старість і немічність, порятувати хворого чи каліку, заступитися за беззахисного і скривдженого.

II ведучий.
Доброта і чуйність, співпереживання і щиросердечність, уміння розділити чужий біль, вчасно  підтримати у важку хвилину, розрадити в горі та біді – це в характері нашого народу.

I ведучий.
Саме таким був безкорисливий порив мільйонів людей; котрі прийшли на допомогу багатострадальному – народові Вірменії після страшного землетрусу; Україні, Білорусії – після аварії на Чорнобильській АЕС, трагедії в Таджикістані.

Читець:
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.
                           (О.Довгий)
II ведучий.
Доброта, милосердя – багатоликі. Потреба в них повсякчас. Навіть тоді, коли немає біди. Навіть там, де гори спокійні і твердь земна не хитається під ногами.
I ведучий.
Милосердя й доброта–як два крила, на яких тримається людство. Як же могло так статися, що милосердя втратило сьогодні свою цінність, а його зміст звівся в основному до милостині. Невже для того, щоб виіскрити доброту із наших сердець, потрібні землетрус ? Чи Чорнобильська катастрофа ? Хіба без них не можна бути милосердним ? Хіба в звичайному плині днів немає людей, які потребують допомоги.
II ведучий.
На Україні проживає майже два мільйони одиноких людей. Близько 200 тис. з них проживають в будинках-інтернатах, їх об’єднує немічність і самотність.
I ведучий.
У злигоднях живуть 5 тис.  наших земляків. Близько 1 тис. з них мешкають в напіврозвалених халупах. 7 тис. -  ті, хто отримує мізерну пенсію. Є і таких чимало, які існують на межі бідності. Сумні цифри, незвичні. Та це - правда життя.
II ведучий.
Важко уявити що люди страждають не від того, що на щодень не мають свіжого хліба, а через те, що не чують вкрай необхідного “Добрий день”

                                                      (Звучить музика).


Читець:
Кажімо більше ніжних слів
Знайомим, друзям і коханим
Нехай комусь тепліше стане
Від зливи наших почуттів.
Нехай тих слів солодкий мед
Чиюсь загоїть рану
(Чи перший біль, чи то останній)-
Коли б то знати наперед!
Кажімо більше ніжних слів,
Комусь всміхаймось ненароком,
То не життя людське коротке,
Короткі в нас слова черстві
Кажімо більше ніжних слів...
                          (І.Вовк)

I ведучий.
Лікування добротою потребують не тільки хворі й самотні, а й цілком благополучні і здорові люди, в яких душа черства й глуха до чужого горя. Лікування милосердям потрібне і тим, хто не бачить і не чує кривди й болю, несправедливості, горя. Із такими сліпими, глухими треба терпеливо говорити, будити їх словом життєлюбним і проникливим.
“Треба, щоб за дверима кожної задоволеної, щасливої людини стояв хто-небуть з молотком і постійно нагадував би стуком, що є нещасні ...” так писав письменник-гуманіст А.П.Чехов.
Читець:
Не нарікай на глухість душ людських
І не гостри в злобі на них зубів...
А ти, що людям зробив,
Що вимагаєш доброти від них?
Чого, мовчиш, подумай і збагни,
Але уже з низької висоти,
І зваж, і переваж, а хто є ти?
І зваживши, нікого не вини.
А сам в своє більмо душі заглянь,
Чи там хоч раз добром світила рать
І променем зорилося святим?
І ти збагнеш, що до твоїх страждань
Не відгукнеться власна глухомань
А ти шукаєш в людях доброти.
                                       (О.Когачун)




II ведучий.
Народна мудрість говорить: ”От якби то молодість знала, якби ж то старість могла ...” Гей-гей, старість-не радість, ніхто її не жде, всяк прихитряється
відсунути її небажаний прихід. Та ба, вона підкрадається несподівано, раптово впаде, як сніг на скроні, і ти з печальною розсудливістю розумієш, - усе краще що було, все в минулому. А з тобою лише спомини та недуги, самота та немічність.
Добре, коли за своєї життєвої зими звив тепле гніздечко родинне, коли довкола променяться рідні усмішки, дзвенить дитячий сміх. А як цього немає? ...
(Звучить музика О.Рахманінова ”Всеношне дбання”)

I ведучий.
Будинок пристарілих, сумне пристановище на схилі літ. Хоч там непогано. Тут не бачиш людей у рваному одязі, тут готують досить пристойну їжу, показують кінофільми і т. д.
Чому старі радіють, коли звідси їх забирають, чому просто на очах в’януть, почувши новину, що їх відправляють в будинок пристарілих.
(Виходять на сцену  актори).

Молодий чоловік:
Все гаразд, мамо, документи в будинок пристарілих оформлені. Там вам буде добре ... Спокій, тиша, обслуговування ... І ми не набридатимемо. Звісно, інколи будемо заглядати.
Мати:
Одна тепер, назавжди одна ... Ідуть геть найрідніші, без котрих життя не матиме сенсу, стане байдужим настільки, що втратить ціну.
Чоловік:
То що все, мамо ? Ми ж не куди-небудь, а в будинок пристарілих. Там вам буде краще, ніж з нами ...
Автор: Вона розуміє, що діти відправляють її в зал чекання перед похоронною процесією.
Читець:
Людина чуйна
Й пса не вижене із двору,
Коли проживає
Десяток-другий літ,

Притулок дасть,
Поїсти дасть, як слід,
А зла-
І рідну матір виряджає,
Коли нема вже користі від неї.

                                      (На фоні музики Й.С. Баха)  21




II ведучий.
Гіркі материнські сльози, гіркі як полин, і пекучі такі. Чи буває в світі щось гірше? Їй би внуків бавити своїх, їй би горнути їх до серця.
А вона, обнявшись з самотністю, тихо журиться біля вікна. Мамо, мамо! – почулося бабі Наталі, і вона незважаючи на свої 83 роки кинулась до вікна. Чи не сини це на дворі гукають її ? Ні. Знову почулося. Далеко залетіли сини, думає старенька. А я ж так давно їх бачила.
I ведучий. 
Одинокість сивим полотном цвіте попід вікнами бабці Ярини. Не живу, а доживаю – з гіркотою мовить вона. – Ще хоча б раз подивитись на сина, то й помирати вже можна, бо важко піти з цього світу, не попрощавшись з ним. А він все не йде. Де ж ви сини ? Де ж ви соколята ? – виглядають матері у вікно. Вже й очі видивились. А їх все нема.
Шануйте матерів.
Мені болить, коли матуся,
Що має дочок і синів,
Живе одна мов та бабуся,
На схилі посивілих днів.
Працює вдень, не спить ночами
І часто зрощує слюзами
Тверду подушку на зорі
Скотину порає в дворі
А вдень копає на городі
Уста шепочуть:”Світе мій!
Як важко жить мені одній!
Одна-однісінька та й годі!..”
Цим віршем нагадать хотів:
Шануйте друзі матерів!
                         (К. Прохоренко)
II ведучий.
 Виховує мати синів, доньок, надіється, що буде до кого на старість прихилитися. А вони, розлетівшись по світу, довго-довго не навідуються до отчого порогу. Лише скупі листи приходять час від часу. Подібні одна на одну телеграми. А коли нарешті знайдуть хвилину, щоб відвідати, нерідко це – буває надто пізно, зі скрипом відчиняються перекошені двері, застогне пошарпана віконниця і додому підстреленою горлицею впаде материнська, любов ...

Читець:
Допоки нас чекають наші мами,
І доки виглядають нас батьки,
Провідуймо , та не лише листами,
Хоч дорогі їм і скупі рядки.
Коли неждано вдарять в дзвони далі,
Тоді на все знайдеться час,

Але не сльози, не вінок печалі-
Уже ніщо не виправдає нас.
Заниє жаль у щедрім слові ”Мама”
І чайкою здригнеться синя вись,
Провідуймо і завжди пам’ятаймо,
Що можем запізнитися колись.
                                 (О.Бочачук)
I ведучий.
А старість не обминути. Здається кожен має про що пам’ятати. Через те хочеться крикнути: “Люди схаменіться! Ви також будете старі, немічні, і ваші діти та онуки матимуть моральне право відвернутися від вас”.
II ведучий.
Дитинство починається з теплих материнських рук, рідної домівки. Ця аксіома актуальна для всіх часів і народів. Та на превеликий жаль оця найсвятіша і найніжніша пора, перші кроки у світ дорослих починається з чужих людей і інтернатських закладів. Діти-сироти, діти-напівсироти. Кому з них краще ?
Не знаю. Мабуть і тим, і тим погано. Не знають батьківської ласки. Ніхто їх не приголубить, і це тоді, коли батьки живі здорові !

Читець:
То не вітер, то не буйний
Що дуба ламає:
То не лихо, то не тяжке
Що мати вмирає:
Не сироти малі діти,
Що неньку сховали:
Їм зосталась добра слава
Могила зосталась.
Засміються злії люди
Малій сиротині
Виллє сльози на могилу-
Серденько спочине.
А тому, тому на світі,
Що йому зосталось?
Кого батько і не бачив
Мати одцуралась?
Що зосталось байстрюкові?
Хто з ним заговорить?
Ні родини,ні хатини:
Шляхи, пісні,горе...
                       (Т.Шевченко)                                



II ведучий.

 Трирічного Сашка мати залишила на вокзалі. Його ровесника Ігоря  мати кинула на дитячому майданчику, поклавши до кишені пальто записку з проханням влаштувати дитину в дитячий будинок на виховання ... Нехай доля буде милосердною, нехай росте під Хрестом. Та по всьому. Єдине, що дала, крім життя, сподівання на чиюсь добру волю. Чи божу, чи людську ... Чи справді усміхнеться їм доля, чи ласкавою вона буде для всіх тих, що прийшли у цей світ небажаними, чужими для найрідніших людей ?

I ведучий.
У сирітських дітей багато що є. Затишні спальні, на ліжках новенькі ковдри. В їдальні смачний борщ. Велика бібліотека і спортивний зал, світлі класи. Діти як діти. Безтурботно бавляться на дозвіллі, а вночі спросоння цілують маму. Вони часто розмовляють ночами.(Діалог хлопчика і дівчинки 5-6 років) – - Тебе ще ніхто не забрав ?
- Ні.
- А чого ?
- Бо кашляю.
- А я сплю тихо.
- Тоді тебе виберуть.
- В мене нема дому, і мами нема, і тата нема, і нікого нема. Одна я.
II ведучий.
 Сім’я для дитини не тільки перше гніздо, а й школа життя, і тому немає для неї більшого горя ніж сирітство.

I  ведучий.
З давніх-давен дзвони, окрім богослужіння повсюдно використовувались і як набат для сповіщення на якесь лихо, біль, сполох під час пожежі, ворожого нашестя.

II ведучий.
Сьогодні дзвони б’ють на сполох, закликають нас до Милосердя, Доброти. Бо тільки милосердя робить нас справжніми людьми.

I ведучий.
 Друзі ! Добродії ! Поряд з нами живуть, а може доживають свої останні дні ті, кому допомогти можемо тільки ми – я, ваші сусіди або колеги. Зараз, сьогодні, завтра – може бути пізно.
Люди ! Будьте милосердні.Бо суд немилосердний на того,хто не вчинив милосердя.

II ведучий.
Милосердя - бо ставиться вище за суд .





                    Укладач   - Л. Артеменко, зав. методично-бібліографічним відділом